Critic’s Choice Awards 2020: Live Updates

Share

The 25th annual Critic’s Choice Awards are tonight and we’ll be providing live updates of the winners as they’re announced.

Taye Diggs is hosting, and the awards are aimed to celebrate those in film and television. The Irishman leads the nominations for film, with When They See Us leading the way for television.

Stay tuned here as we update throughout the awards beginning at 7 p.m. ET/4 p.m. PT.

BEST PICTURE

1917

Ford v Ferrari

The Irishman

Jojo Rabbit

Joker

Little Women

Marriage Story

Once Upon a Time… in Hollywood – WINNER

Parasite

Uncut Gems

 

BEST ACTOR

Antonio Banderas – Pain and Glory

Robert De Niro – The Irishman

Leonardo DiCaprio – Once Upon a Time… in Hollywood

Adam Driver – Marriage Story

Eddie Murphy – Dolemite Is My Name

Joaquin Phoenix – Joker  – WINNER

Adam Sandler – Uncut Gems

 

BEST ACTRESS

Awkwafina – The Farewell

Cynthia Erivo – Harriet

Scarlett Johansson – Marriage Story

Lupita Nyong’o – Us

Saoirse Ronan – Little Women

Charlize Theron – Bombshell

Renée Zellweger – Judy – WINNER

 

BEST SUPPORTING ACTOR

Willem Dafoe – The Lighthouse

Tom Hanks – A Beautiful Day in the Neighborhood

Anthony Hopkins – The Two Popes

Al Pacino – The Irishman

Joe Pesci – The Irishman

Brad Pitt – Once Upon a Time… in Hollywood – WINNER

 

BEST SUPPORTING ACTRESS

Laura Dern – Marriage Story – WINNER

Scarlett Johansson – Jojo Rabbit

Jennifer Lopez – Hustlers

Florence Pugh – Little Women

Margot Robbie – Bombshell

Zhao Shuzhen – The Farewell

 

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS

Julia Butters – Once Upon a Time… in Hollywood

Roman Griffin Davis – Jojo Rabbit – WINNER

Noah Jupe – Honey Boy

Thomasin McKenzie – Jojo Rabbit

Shahadi Wright Joseph – Us

Archie Yates – Jojo Rabbit

 

BEST ACTING ENSEMBLE

Bombshell

The Irishman – WINNER

Knives Out

Little Women

Marriage Story

Once Upon a Time… in Hollywood

Parasite

 

BEST DIRECTOR

Noah Baumbach – Marriage Story

Greta Gerwig – Little Women

Bong Joon Ho – Parasite – WINNER (TIE)

Sam Mendes – 1917 – WINNER (TIE)

Josh Safdie and Benny Safdie – Uncut Gems

Martin Scorsese – The Irishman

Quentin Tarantino – Once Upon a Time… in Hollywood

 

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

Noah Baumbach – Marriage Story

Rian Johnson – Knives Out

Bong Joon Ho and Han Jin Won – Parasite

Quentin Tarantino – Once Upon a Time… in Hollywood – WINNER

Lulu Wang – The Farewell

 

BEST ADAPTED SCREENPLAY

Greta Gerwig – Little Women – WINNER

Noah Harpster and Micah Fitzerman-Blue – A Beautiful Day in the Neighborhood

Anthony McCarten – The Two Popes

Todd Phillips & Scott Silver – Joker

Taika Waititi – Jojo Rabbit

Steven Zaillian – The Irishman

 

BEST CINEMATOGRAPHY

Jarin Blaschke – The Lighthouse

Roger Deakins – 1917 – WINNER

Phedon Papamichael – Ford v Ferrari

Rodrigo Prieto – The Irishman

Robert Richardson – Once Upon a Time… in Hollywood

Lawrence Sher – Joker

 

BEST PRODUCTION DESIGN

Mark Friedberg, Kris Moran – Joker

Dennis Gassner, Lee Sandales – 1917

Jess Gonchor, Claire Kaufman – Little Women

Lee Ha Jun – Parasite

Barbara Ling, Nancy Haigh – Once Upon a Time… in Hollywood – WINNER

Bob Shaw, Regina Graves – The Irishman

Donal Woods, Gina Cromwell – Downton Abbey

 

BEST EDITING

Ronald Bronstein, Benny Safdie – Uncut Gems

Andrew Buckland, Michael McCusker – Ford v Ferrari

Yang Jinmo – Parasite

Fred Raskin – Once Upon a Time… in Hollywood

Thelma Schoonmaker – The Irishman

Lee Smith – 1917 – WINNER

 

BEST COSTUME DESIGN

Ruth E. Carter – Dolemite Is My Name

Julian Day – Rocketman

Jacqueline Durran – Little Women

Arianne Phillips – Once Upon a Time… in Hollywood

Sandy Powell, Christopher Peterson – The Irishman

Anna Robbins – Downton Abbey

 

BEST HAIR AND MAKEUP

Bombshell – WINNER

Dolemite Is My Name

The Irishman

Joker

Judy

Once Upon a Time… in Hollywood

Rocketman

 

BEST VISUAL EFFECTS

1917

Ad Astra

The Aeronauts

Avengers: Endgame – WINNER

Ford v Ferrari

The Irishman

The Lion King

 

BEST ANIMATED FEATURE

Abominable

Frozen II

How to Train Your Dragon: The Hidden World

I Lost My Body

Missing Link

Toy Story 4 – WINNER

 

BEST ACTION MOVIE

1917

Avengers: Endgame – WINNER

Ford v Ferrari

John Wick: Chapter 3 – Parabellum

Spider-Man: Far From Home

 

BEST COMEDY

Booksmart

Dolemite Is My Name – WINNER

The Farewell

Jojo Rabbit

Knives Out

 

BEST SCI-FI OR HORROR MOVIE

Ad Astra

Avengers: Endgame

Midsommar

Us – WINNER

 

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

Atlantics

Les Misérables

Pain and Glory

Parasite – WINNER

Portrait of a Lady on Fire

 

BEST SONG

Glasgow (No Place Like Home) – Wild Rose – WINNER (TIE)

(I’m Gonna) Love Me Again – Rocketman – WINNER (TIE)

I’m Standing With You – Breakthrough

Into the Unknown – Frozen II

Speechless – Aladdin

Spirit – The Lion King

Stand Up – Harriet

 

BEST SCORE

Michael Abels – Us

Alexandre Desplat – Little Women

Hildur Guðnadóttir – Joker – WINNER

Randy Newman – Marriage Story

Thomas Newman – 1917

Robbie Robertson – The Irishman

 

BEST DRAMA SERIES

The Crown (Netflix)

David Makes Man (OWN)

Game of Thrones (HBO)

The Good Fight (CBS All Access)

Pose (FX)

Succession (HBO) – WINNER

This Is Us (NBC)

Watchmen (HBO)

 

BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES

Sterling K. Brown – This Is Us (NBC)

Mike Colter – Evil (CBS)

Paul Giamatti – Billions (Showtime)

Kit Harington – Game of Thrones (HBO)

Freddie Highmore – The Good Doctor (ABC)

Tobias Menzies – The Crown (Netflix)

Billy Porter – Pose (FX)

Jeremy Strong – Succession (HBO) – WINNER

 

BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES

Christine Baranski – The Good Fight (CBS All Access)

Olivia Colman – The Crown (Netflix)

Jodie Comer – Killing Eve (BBC America)

Nicole Kidman – Big Little Lies (HBO)

Regina King – Watchmen (HBO) – WINNER

Mj Rodriguez – Pose (FX)

Sarah Snook – Succession (HBO)

Zendaya – Euphoria (HBO)

 

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES

Asante Blackk – This Is Us (NBC)

Billy Crudup – The Morning Show (Apple) – WINNER

Asia Kate Dillon – Billions (Showtime)

Peter Dinklage – Game of Thrones (HBO)

Justin Hartley – This Is Us (NBC)

Delroy Lindo – The Good Fight (CBS All Access)

Tim Blake Nelson – Watchmen (HBO)

 

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES

Helena Bonham Carter – The Crown (Netflix)

Gwendoline Christie – Game of Thrones (HBO)

Laura Dern – Big Little Lies (HBO)

Audra McDonald – The Good Fight (CBS All Access)

Jean Smart – Watchmen (HBO) – WINNER

Meryl Streep – Big Little Lies (HBO)

Susan Kelechi Watson – This Is Us (NBC)

 

BEST COMEDY SERIES

Barry (HBO)

Fleabag (Amazon) – WINNER

The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)

Mom (CBS)

One Day at a Time (Netflix)

PEN15 (Hulu)

Schitt’s Creek (Pop)

 

BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES

Ted Danson – The Good Place (NBC)

Walton Goggins – The Unicorn (CBS)

Bill Hader – Barry (HBO) – WINNER

Eugene Levy – Schitt’s Creek (Pop)

Paul Rudd – Living with Yourself (Netflix)

Bashir Salahuddin – Sherman’s Showcase (IFC)

Ramy Youssef – Ramy (Hulu)

 

BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES

Christina Applegate – Dead to Me (Netflix)

Alison Brie – GLOW (Netflix)

Rachel Brosnahan – The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)

Kirsten Dunst – On Becoming a God in Central Florida (Showtime)

Julia Louis-Dreyfus – Veep (HBO)

Catherine O’Hara – Schitt’s Creek (Pop)

Phoebe Waller-Bridge – Fleabag (Amazon) – WINNER

 

BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES

Andre Braugher – Brooklyn Nine-Nine (NBC)

Anthony Carrigan – Barry (HBO)

William Jackson Harper – The Good Place (NBC)

Daniel Levy – Schitt’s Creek (Pop)

Nico Santos – Superstore (NBC)

Andrew Scott – Fleabag (Amazon) – WINNER

Henry Winkler – Barry (HBO)

 

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES

Alex Borstein – The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon) – WINNER

D’Arcy Carden – The Good Place (NBC)

Sian Clifford – Fleabag (Amazon)

Betty Gilpin – GLOW (Netflix)

Rita Moreno – One Day at a Time (Netflix)

Annie Murphy – Schitt’s Creek (Pop)

Molly Shannon – The Other Two (Comedy Central)

 

BEST LIMITED SERIES

Catch-22 (Hulu)

Chernobyl (HBO)

Fosse/Verdon (FX)

The Loudest Voice (Showtime)

Unbelievable (Netflix)

When They See Us (Netflix) – WINNER

Years and Years (HBO)

 

BEST MOVIE MADE FOR TELEVISION

Brexit (HBO)

Deadwood: The Movie (HBO)

El Camino: A Breaking Bad Movie (Netflix) – WINNER

Guava Island (Amazon)

Native Son (HBO)

Patsy & Loretta (Lifetime)

 

BEST ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Christopher Abbott – Catch-22 (Hulu)

Mahershala Ali – True Detective (HBO)

Russell Crowe – The Loudest Voice (Showtime)

Jared Harris – Chernobyl (HBO)

Jharrel Jerome – When They See Us (Netflix) – WINNER

Sam Rockwell – Fosse/Verdon (FX)

Noah Wyle – The Red Line (CBS)

 

BEST ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Kaitlyn Dever – Unbelievable (Netflix)

Anne Hathaway – Modern Love (Amazon)

Megan Hilty – Patsy & Loretta (Lifetime)

Joey King – The Act (Hulu)

Jessie Mueller – Patsy & Loretta (Lifetime)

Merritt Wever – Unbelievable (Netflix)

Michelle Williams – Fosse/Verdon (FX) – WINNER

 

BEST SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Asante Blackk – When They See Us (Netflix)

George Clooney – Catch-22 (Hulu)

John Leguizamo – When They See Us (Netflix)

Dev Patel – Modern Love (Amazon)

Jesse Plemons – El Camino: A Breaking Bad Movie (Netflix)

Stellan Skarsgård – Chernobyl (HBO) – WINNER

Russell Tovey – Years and Years (HBO)

 

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Patricia Arquette – The Act (Hulu)

Marsha Stephanie Blake – When They See Us (Netflix)

Toni Collette – Unbelievable (Netflix) – WINNER

Niecy Nash – When They See Us (Netflix)

Margaret Qualley – Fosse/Verdon (FX)

Emma Thompson – Years and Years (HBO)

Emily Watson – Chernobyl (HBO)

 

BEST ANIMATED SERIES

Big Mouth (Netflix)

BoJack Horseman (Netflix) – WINNER

The Dark Crystal: Age of Resistance (Netflix)

She-Ra and the Princesses of Power (Netflix)

The Simpsons (Fox)

Undone (Amazon)

 

BEST TALK SHOW

Desus & Mero (Showtime)

Full Frontal with Samantha Bee (TBS)

The Kelly Clarkson Show (NBC)

Last Week Tonight with John Oliver (HBO)

The Late Late Show with James Corden (CBS) – WINNER (TIE)

Late Night with Seth Meyers (NBC) – WINNER (TIE)

 

BEST COMEDY SPECIAL

Amy Schumer Growing (Netflix)

Jenny Slate: Stage Fright (Netflix)

Live in Front of a Studio Audience: Norman Lear’s All in the Family and The Jeffersons (ABC) – WINNER

Ramy Youssef: Feelings (HBO)

Seth Meyers: Lobby Baby (Netflix)

Trevor Noah: Son of Patricia (Netflix)

Wanda Sykes: Not Normal (Netflix)

Briar

Written by

Briar is the owner and creator of Nerds and Beyond. She started the site in 2015 with the goal of being a unique, professional news site dedicated to all the things she loved - and providing fans with the best content available. Briar oversees the day-to-day operations, and runs all of the social media. She loves all things Disney, Star Wars, Supernatural, and anything tech related. You can follow her @thebriarroseee

You may also like...